Stigande energipriser och ökad efterfrågan på lokalt producerad el har fått många bostadsbolag att satsa på gemensamma elabonnemang och energigemenskaper.  

 Genom solceller på sina fastigheter kan de producera el, men ofta uppstår ett överskott som ger låg ersättning vid försäljning ut på elnätet. Dels för att elpriserna ofta är låga när solen lyser, dels för att köp av el alltid inkluderar nätavgift, skatter och avgifter – som inte ingår vid försäljning av elen. 

 – Nätavgiften utgör ofta den största delen av medlemmarnas elkostnader i dag, så det är i princip alltid en dålig affär att sälja egenproducerad el ut på nätet, säger Björn Berggren, energiexpert på Sveriges Allmännytta. 

Baserat på EU-direktiv 

Nu föreslås ny lagstiftning baserad på EU-direktiv som kan påverka dessa upplägg. Enligt elmarknadsdirektivets artikel 4 ska alla elkunder ha rätt att välja sin elleverantör.  

 – Detta kan bli utmanande för alla bostadsbolag som idag sänker sina elkostnader genom att ha gemensamt elabonnemang med undermätning, IMD-el, och för energigemenskaper, fortsätter Björn Berggren. 

Förslaget innebär att bostadsbolag med IMD-el eller energigemenskaper måste tillåta att hyresgästerna byter elleverantör. Dessutom kan bostadsbolagen få ett större ansvar för mätning och elöverföring. 

Preliminära slutsatser 

Förslagen från Energimarknadsinspektionen är nu ute på remiss och synpunkter ska lämnas senast i början av maj. 

– Vi behöver analysera detaljerna, men vår preliminära bedömning är att detta kan få stora konsekvenser, säger Björn Berggren. 

Även om bostadsbolaget får debitera elanvändaren för de kostnader som uppstår med en alternativ elleverantör, så kan det bli komplicerat, menar han.

– Vi ser energigemenskaper som en viktig pusselbit i den gröna omställningen och vill inte att nya hinder skapas, avslutar Björn Berggren. 

Sveriges Allmännytta kommer att lämna synpunkter på Energimarknadsinspektionens förslag. Den som vill bidra med synpunkter kan kontakta Björn Berggren.